„Zavázáni sociálnědemokratickým hodnotám“

Témata

Článek v Deníku Referendum

Bezdomovkyně nebo žena bez domova?

Slova mají schopnost přetvářet realitu, případně bránit její změně. Proto i při zabývání se lidmi bez domova je velmi důležité, jakou terminologii volíme. Některé pojmy mohou podporovat ztrátu důstojnosti a udržovat člověka v bezvýchodném postavení.

Více v článku Jaroslava Bicana v Deníku Referendum, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.
 
 
Pražské dialogy Friedrich-Ebert-Stiftung. Sociálně demokratické impulsy. Číslo 2

Pražské dialogy Friedrich-Ebert-Stiftung. Sociálně demokratické impulsy. Číslo 2

Před více než dvěma měsíci se ujala funkce nová vláda a již vydala řadu signálů a rozhodnutí. Premiér Sobotka po převzetí úřadu absolvoval oficiální návštěvy v sousedních evropských zemích – mj. 13. a 14. března v Německu. Jednání v Berlíně byla oběma zeměmi hodnocena jako velmi pozitivní a úspěšná a také měla mediální ohlas. Pro nás jako FES bylo velkou ctí a potěšením, že premiér Sobotka večer 13. března v naší centrále v Berlíně pronesl projev o Evropě, který vzbudil pozornost mnoha návštěvníků a intenzivní diskuzi. Hlavní myšlenka jeho návštěvy po převzetí úřadu byla: nová vláda neztratí žádný čas, aby vrátila zemi opět do středu EU. Přitom se může spolehnout na důvěrnou spolupráci se svým sousedem Německem.

Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice by chtělo i nadále tento vývoj konstruktivně a aktuálně doprovázet. Druhým vydáním "Pražských dialogů Friedrich-Ebert-Stiftung" chceme pokračovat v již započatých reflexích a také relevantními a aktuálními příspěvky z obou zemí přispívat do sociálně demokratické debaty k evropským tématům. V dubnu také poprvé vyjde tištěná verze v malém nákladu vedle elektronického formátu pdf. Kromě toho se budou v Praze konat veřejné diskuzní akce s českými a německými politiky, vědeckými pracovníky, odbory, zástupci občanské společnosti a novináři, které představí novou dynamiku procesu dialogu obou zemí.

Jsme proto rádi, že Vám dnes můžeme nabídnout druhé vydání "Pražských dialogů" v elektronické verzi pdf a budeme se těšit na vaši zpětnou vazbu a podněty.

Mirko Hempel, ředitel zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České a Slovenské republice
 
 
Školení lektorů

Workshopy "Zachraňte evropské volby!"

23. a 24. května se konají evropské volby. Češi budou už potřetí volit přímo Evropský parlament. Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice nabízí workshopy pro školy, univerzity, spolky, odborové svazy a další zájmové skupiny z celé České republiky.

Plánování, realizaci a organizaci přebírá Friedrich-Ebert-Stiftung po dohodě s kontaktní osobou. Partnerská organizace zajistí zasedací místnost a účast alespoň 15 osob.

 
 
Simulační hra o komunální politice v Praze 14

Simulační hra o komunální politice v Praze 14

Žáci z Prahy 14 zvládli svoji dočasnou roli zastupitelek a zastupitelů městské části na jedničku! Jak své výkony hodnotí a o čem diskutovali, to uvidíte ve videu z dvoudenní simulační hry.
 
 
Článek na EurActiv.cz

V EU roste podpora populismu, ten se netýká jen krajních stran

Populistická hnutí by měla v nadcházejících evropských volbách v Evropském parlamentu výrazně posílit. Jejich popularitu by mohla podle odborníků omezit například intenzivnější spolupráce národních a evropských stran. Odborná veřejnost upozorňuje na to, že populismus by neměl být spojován jen s krajními stranami, ale do určité míry lze za populisty označit například i Angelu Merkelovou či Radosłava Sikorského.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Your Vision - Your Future - Your Europe

Evropa v roce 2030 očima mladých

Friedrich-Ebert-Stiftung uspořádala před blížícími se volbami do Evropského parlamentu mezinárodní soutěž Your Vision – Your Future – Your Europe. Mladí občané Evropské unie v ní představili svou vizi Evropy v roce 2030.

Autory dvou vítězných příspěvků za Českou republiku jsou Veronika Sobolová a Filip Drápal.
 
 
Zachraňte evropské volby

Hledáme lektory a lektorky pro workshopy Friedrich-Ebert-Stiftung: „Zachraňte evropské volby“

Koho a co vlastně volíme? Proč je vůbec důležité využívat v demokracii volebního práva? O čem se v Evropském parlamentu rozhoduje a jak se to dotýká mě a mého života? Proč v poslední době chodí k volbám tak málo lidí? Co to znamená obecně pro demokracii? Co znamená Evropa pro mladou generaci?

Chtěli bychom, aby tyto a další otázky byly tématem k diskuzím v rámci workshopů konaných v regionech České republiky s různými cílovými skupinami zájemců o Evropskou unii, staršími 18 let (např. se studenty/kami vysokých škol a univerzit, zástupci/kyněmi vědeckých, vzdělávacích institucí, nevládních organizací či odborů, úředníky/icemi, dobrovolníky/icemi, seniory/kami apod.).

Máte zájem stát se lektorem či lektorkou a vést diskuze k těmto tématům?

 
 
Matthias Platzeck

Matthias Platzeck: O Německu, EU i Ukrajině v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3

Matthias Platzeck, bývalý ministerský předseda Braniborska a bývalý předseda SPD, se zúčastnil slavnostního zahájení Akademie sociální demokracie v Bratislavě a také poskytl rozhovor slovenské televizi TA3.
Rozhovor byl odvysílán 10. února 2014 a jeho záznam můžete sledovat od 16:09 minuty.
 
 
Your Vision - Your Future - Your Europe

Your Vision – Your Future – Your Europe

Mezinárodní soutěž pro mladé ve věku od 16 do 23 let k tématu voleb do Evropského parlamentu
 
 
Antikomunismus: Nekonečný příběh české politiky?

Antikomunismus: nekonečný příběh české politiky?

Rádi bychom Vás upozornili, že jsme na našich stránkách publikovali analýzu "Antikomunismus: nekonečný příběh české politiky?" autorů Jiřího Koubka a Martina Poláška.
 
 
Článek na Euractiv.cz

Ewa Rumińska-Zimny: Růžový počítač s aplikací na recepty je pro ženu urážející

„Firma se rozhodla, že uvede na trh růžové modely, které budou mít například aplikace pomáhající s péčí o děti, recepty a podobné věci. Jednalo se o úplnou katastrofu. Nejen, že o ně ženy nestály, ale dokonce se cítily uražené,“ vysvětluje v dnešním rozhovoru polská ekonomka Ewa Rumińska-Zimny, proč je v ekonomických rozhodováních nutné zastoupení obou pohlaví.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Článek na Euractiv.cz

Zulfiya Hudayberganova: Migrantům se zdravotní pojištění v ČR nelíbí, za změny ale nebojují

Cizinci žijící v České republice považují místní systém zdravotního pojištění za diskriminující a nevýhodný. Jsou ale příliš pasivní a čekají, že se vše vyřeší samo. „Tak to ale přece není – mlčení je souhlas,“ říká v rozhovoru pro EurActiv Zulfiya Hudayberganova z Uzbekistánu, která se již několik let zasazuje za spravedlivější přístup migrantů a migrantek k veřejnému zdravotními pojištění.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Pražské dialogy Friedrich-Ebert-Stiftung. Sociálně demokratické impulsy

Pražské dialogy Friedrich-Ebert-Stiftung. Sociálně demokratické impulsy

Rok 2013 bohatý na události se chýlí ke svému konci. Jak v České republice, tak i v Německu budou v příštích letech vlády, ve kterých bude realizován sociálně demokratický program, určovat budoucí směr své evropské politiky. Obě vlády ve svých koaličních smlouvách explicitně jmenovaly jako nejdůležitější partnery své sousedy (Německo a Česko). Česko-německý dialog bude opět oživen a zintenzivněn v mnoha politických oblastech. Tím se otvírají zcela nové perspektivy pro Českou republiku stát ze své současné okrajové pozice v Evropské unii jejím srdcem.

Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice chce tento vývoj konstruktivně a aktuálně doprovázet. S prvním vydáním "Pražských dialogů Friedrich-Ebert-Stiftung" chceme přinést do sociálně demokratické debaty k evropským tématům relevantní a aktuální příspěvky z obou zemí. "Pražské dialogy Friedrich-Ebert-Stiftung" jsou nástrojem, kterým čtyřikrát do roka budeme vydávat články, od března 2014 pak i v tištěné podobě. Tato vydání budou doprovázet také veřejné dialogy a diskusní akce s českými a německými politiky, vědeckými pracovníky, zástupci odborů a novináři, které se stanou novou dynamikou procesu dialogu mezi oběma zeměmi.

Jsme rádi, že Vám můžeme nabídnout první vydání "Pražských dialogů" ve formátu pdf a těšíme se na zpětnou vazbu a Vaše podněty.

Mirko Hempel, ředitel zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České a Slovenské republice

 
 
Článek na EurActiv.cz

Špidla: Pokud nebudeme usilovat o rovné příležitosti, „islamizujeme“ Evropu

Podle nedávného průzkumu se na českém trhu setkalo s diskriminací 85 % žen a mužů. Přestože země EU patří s 15% zastoupením žen ve vedení společností k světovému nadprůměru, podle bývalého premiéra Vladimíra Špidly se téma rovných příležitostí stále diskutuje s velkými předsudky. Efektivní emancipace žen by přitom měla být jednou z konkurenčních výhod evropské ekonomiky, dodává.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Rozhovor s M. Hempelem v Sondy Revue

České odbory na rozdíl od německých nejsou doceňovány

Ředitel zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice poskytl rozhovor časopisu Sondy revue.
 
 
Článek na EurActiv.cz

Ministr Kohout: Do vztahu EU-Čína-Rusko může mluvit i ČR

Evropská unie, Čína a Rusko tvoří dohromady 40 % světového HDP a jejich spolupráce například v oblasti bezpečnosti je pro světové dění klíčová. Jak upozornil na nedávné IX. Pražské bezpečnosti konferenci ministr zahraničí Jan Kohout, spolupráci těchto významných aktérů může o svá témata obohatit i střední Evropa. Jde například o dopravní propojení Evropy a Asie.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.
 
 
Článek v Deníku Referendum

Feministická ekonomie a řešení krize

Jaký je příspěvek feministické ekonomie k hodnocení krize a tvorbě alternativních řešení? Na toto téma se koncem listopadu konala veřejná diskuse pořádaná Friedrich-Ebert-Stiftung ve spolupráci s Katedrou genderových studií FHS UK v rámci blokového kurzu „Economics of gender/Feminist economics”.

Ekonomka Ewa Rumińska-Zimny působící na Varšavské univerzitě a v Evropské hospodářské komisi OSN (UNECE) zde mluvila o strukturálních příčinách ekonomické krize.

Více v článku Jaroslava Bicana v Deníku Referendum, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Článek na EurActiv.cz

Eva Šarapatková: ČR je pro zahraniční studenty atraktivní

„Ne všechny členské státy EU dosahují stejné atraktivity a potažmo pozitivní incomingové bilance jako Česká republika. Česko v současné době přijímá více zahraničních studentů, než kolik vysílá do zahraničí,“ uvedla v rozhovoru pro EurActiv Eva Šarapatková, vedoucí oddělení uznávání zahraničního vzdělávání na Univerzitě Karlově.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.
 
 
Expertní seminář 10.10.2013, Prof. em. Dr. Dr. h.c. mult. Dieter Grimm, LL.M.

Parlamentní demokracie jako cesta k řešení současné evropské krize?

Dne 10. října 2013 uspořádalo zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy expertní seminář s názvem „Parlamentní demokracie jako cesta k řešení současné evropské krize?“. Akce se konala na Právnické fakultě UK v Praze pod záštitou jejího děkana prof. Aleše Gerlocha a také pod záštitou předsedy Ústavně-právního výboru Senátu JUDr. Miroslava Antla.
 
 
Článek na EurActiv.cz

Měly by se pravomoci Evropského parlamentu rozšířit?

Přestože Evropský parlament získává stále více pravomocí, podle odborné veřejnosti má v porovnání s ostatními institucemi EU i národními parlamenty omezenější kompetence. Může se tato situace v budoucnu zlepšit? A jakou má Parlament roli v otázkách hospodářské a fiskální unie?

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | »
Friedrich-Ebert-Stiftung e.V.
zastoupení v České republice

Zborovská 716/27
150 00 Praha 5
kontakt
+420 224 947 076
+420 224 948 096
+420 224 948 091 (fax)
efgm
© 2012 Friedrich-Ebert-Stiftung, design.herynek.compublikační systém Toolkit - Econnect