„Zavázáni sociálnědemokratickým hodnotám“

Evropa

 
ČR v EU - Co občané očekávají a čeho se obávají?

Česká republika v Evropské unii - Co občané očekávají a čeho se obávají?

V loňském roce provedla společnost "policy matters GmbH" pro Friedrich-Ebert-Stiftung průzkum veřejného mínění v osmi zemích EU s cílem zmapovat očekávání a obavy občanů a občanek ve vztahu k evropskému integračnímu procesu. Z analýzy výsledků pro Českou republiku, kterou zpracoval Marek Německý, vyplývá, že oproti ostatním zemím jsou mezi českým obyvatelstvem vice rozšířeny euroskeptické postoje. Respondenti a respondentky z ČR se vehementně staví proti omezování pravomocí svých národních vlád a přesunu kompetencí na unijní úroveň. Deklarují také například nadstandardní míru obav z důsledků migrační krize.
 
 
A Shared European Home

A Shared European Home. The European Union, Russia and the Eastern Partnership

The conflict in and around Ukraine has called into question the premises of the EU's Eastern Policy. In a new FES Perspective, eleven authors from the EU, Georgia, Russia and Ukraine advocate for a pragmatic policy of the EU vis-à-vis its eastern neighbours: The deep crisis in EU-Russia relations should not prevent Brussels from seeking cooperation in areas where mutual interests coincide. Opportunities exist in the economic sphere, in technical and scientific cooperation, in civil society exchange, and in global politics.

Economic cooperation is especially important in this regard: The interdepence between the EU and Russia could not prevent the conflict, but it played its role in preventing worse scenarios. Trade and mutual investments do not form a "magic wand" that guarantees friendly relations or modernization - but they can be seen as a "safety net" that should not be given up, and should be strengthened again as soon as the oppportunity arises.

The FES Perspective authored by Elena Alekseenkova, Henrik Hallgren, Hiski Haukkala, Felix Hett, Anna Maria Kellner, Igor Lyubashenko, Florence Mardirossian, Tatiana Romanova, Tornike Sharashenidze, Maryna Vorotnyuk, and Julia Wanninger can be downloaded here.

 
 
 
EU před zatěžkávací zkouškou – Co čekávají, čeho se bojí občané?

Studie FES: EU před zatěžkávací zkouškou – Co občané očekávají, čeho se obávají?

Friedrich-Ebert-Stiftung vydala studii z průzkumu veřejného mínění v 8 členských zemí EU (v Německu, Francii, Itálii, Nizozemí, Španělsku, Švédsku, České a Slovenské republice).

Přinášíme Vám její německou a anglickou verzi spolu s komentáři.
 
 
 
19.01.2016

Angažovanost občanské společnosti pro uprchlíky

Michael Roth, státní tajemník pro evropské záležitosti německého Spolkového ministerstva zahraničí, přijel 19. ledna 2016 do Prahy. U příležitosti jeho návštěvy se konalo setkání v rámci česko-německého strategického dialogu na téma migrace. V návaznosti na něj uspořádalo zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v Praze diskuzi se zástupci českých neziskových organizací a aktivistů.
 
 
 
23.06.2015

Future Trajectories of Europe’s Eastern Policy: Chances and Challenges

At the 23 th of June the Friedrich-Ebert-Stiftung and the Institute of International Relations Prague hosted the workshop “Future Trajectories of Europe’s Eastern Policy: Chances and Challenges“.
 
 
Reinhard Krumm

Německý politolog: Ukrajina není pasivní oběť, ale mezinárodní hráč

Evropská unie by si měla vytvořit jasnou východní politiku. V určitém momentu by měla také zahájit jednání s Ruskem. Výsledkem by mělo být takové uspořádání, které bude respektovat země mezi EU a Ruskem jako nezávislé státy. V rozhovoru to zdůrazňuje vedoucí Středo- a východoevropského oddělení Friedrich-Ebert-Stiftung v Berlíně Reinhard Krumm.

Více v rozhovoru na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Článek na EurActiv.cz

Ukrajina a vztah s EU: hodil by se norský model, říkají experti

Evropská unie musí zvážit, jak dál pokračovat v sousedské politice k zemím na své východní hranici, shodují se analytici. Podle řady doporučení má Unie východním partnerům zajistit perspektivu případného budoucího členství. Pro větší přiblížení by prý mohla využít například model vztahů s Norskem, které je na EU úzce navázáno, ale formálním členem není.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
akce FES
 
 
Školení lektorů

Workshopy "Zachraňte evropské volby!"

23. a 24. května se konají evropské volby. Češi budou už potřetí volit přímo Evropský parlament. Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice nabízí workshopy pro školy, univerzity, spolky, odborové svazy a další zájmové skupiny z celé České republiky.

Plánování, realizaci a organizaci přebírá Friedrich-Ebert-Stiftung po dohodě s kontaktní osobou. Partnerská organizace zajistí zasedací místnost a účast alespoň 15 osob.

 
 
Článek na EurActiv.cz

V EU roste podpora populismu, ten se netýká jen krajních stran

Populistická hnutí by měla v nadcházejících evropských volbách v Evropském parlamentu výrazně posílit. Jejich popularitu by mohla podle odborníků omezit například intenzivnější spolupráce národních a evropských stran. Odborná veřejnost upozorňuje na to, že populismus by neměl být spojován jen s krajními stranami, ale do určité míry lze za populisty označit například i Angelu Merkelovou či Radosłava Sikorského.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
Your Vision - Your Future - Your Europe

Evropa v roce 2030 očima mladých

Friedrich-Ebert-Stiftung uspořádala před blížícími se volbami do Evropského parlamentu mezinárodní soutěž Your Vision – Your Future – Your Europe. Mladí občané Evropské unie v ní představili svou vizi Evropy v roce 2030.

Autory dvou vítězných příspěvků za Českou republiku jsou Veronika Sobolová a Filip Drápal.
 
 
Zachraňte evropské volby

Hledáme lektory a lektorky pro workshopy Friedrich-Ebert-Stiftung: „Zachraňte evropské volby“

Koho a co vlastně volíme? Proč je vůbec důležité využívat v demokracii volebního práva? O čem se v Evropském parlamentu rozhoduje a jak se to dotýká mě a mého života? Proč v poslední době chodí k volbám tak málo lidí? Co to znamená obecně pro demokracii? Co znamená Evropa pro mladou generaci?

Chtěli bychom, aby tyto a další otázky byly tématem k diskuzím v rámci workshopů konaných v regionech České republiky s různými cílovými skupinami zájemců o Evropskou unii, staršími 18 let (např. se studenty/kami vysokých škol a univerzit, zástupci/kyněmi vědeckých, vzdělávacích institucí, nevládních organizací či odborů, úředníky/icemi, dobrovolníky/icemi, seniory/kami apod.).

Máte zájem stát se lektorem či lektorkou a vést diskuze k těmto tématům?

 
 
 
Your Vision - Your Future - Your Europe

Your Vision – Your Future – Your Europe

Mezinárodní soutěž pro mladé ve věku od 16 do 23 let k tématu voleb do Evropského parlamentu
 
 
Článek na EurActiv.cz

Ministr Kohout: Do vztahu EU-Čína-Rusko může mluvit i ČR

Evropská unie, Čína a Rusko tvoří dohromady 40 % světového HDP a jejich spolupráce například v oblasti bezpečnosti je pro světové dění klíčová. Jak upozornil na nedávné IX. Pražské bezpečnosti konferenci ministr zahraničí Jan Kohout, spolupráci těchto významných aktérů může o svá témata obohatit i střední Evropa. Jde například o dopravní propojení Evropy a Asie.

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.
 
 
Článek na EurActiv.cz

Měly by se pravomoci Evropského parlamentu rozšířit?

Přestože Evropský parlament získává stále více pravomocí, podle odborné veřejnosti má v porovnání s ostatními institucemi EU i národními parlamenty omezenější kompetence. Může se tato situace v budoucnu zlepšit? A jakou má Parlament roli v otázkách hospodářské a fiskální unie?

Více v článku na EurActiv.cz, který vznikl v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung.

 
 
1 | 2 | »
Friedrich-Ebert-Stiftung e.V.
zastoupení v České republice

Zborovská 716/27
150 00 Praha 5
kontakt
+420 224 947 076
+420 224 948 096
+420 224 948 091 (fax)
efgm
© 2012 Friedrich-Ebert-Stiftung, design.herynek.compublikační systém Toolkit - Econnect