„Zavázáni sociálnědemokratickým hodnotám“

Akademie sociální demokracie

26.10. - 25.11.2012

Poslední říjnový víkend proběhlo zahájení třetího běhu Akademie sociální demokracie v Lednici na Moravě. Akademii zahájil slovenský ministr školství Dušan Čaplovič a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Tématem byla finanční a hospodářská krize a výzvy, které předkládá sociálnědemokratické hnutí.

Druhé setkání třetího běhu Akademie proběhlo na konci listopadu v Bratislavě za účasti premiéra Slovenské republiky Roberta Fica a mezi lektory byl např. ministr financí SR Peter Kažimír či česká europoslankyně Olga Sehnalová. Víkend byl věnován Evropské unii, horkým tématem bylo řešení finanční krize a jeho dopady na politickou strukturu Unie.

Třetí setkání Akademie se bude konat v únoru 2013 opět v České republice, tématem bude společenská soudržnost a antidiskriminace.

Projekt Akademie sociální demokracie vznikl z iniciativy Friedrich-Ebert-Stiftung – zastoupení v České republice a levicově-liberálních think-tanků v České a Slovenské republice v roce 2010. Akademie přináší klíčové poznatky o sociální demokracii a zprostředkovává její základní hodnoty a aktuální politiky na česko-slovenské, evropské i globální úrovni na počátku 21. století tak, aby se získané vědomosti v kombinaci s praktickými dovednostmi staly východiskem pro praxi.

Účastníci a účastnice Akademie reprezentují široké spektrum občansky angažované společnosti, najdeme mezi nimi politiky a političky činné na komunální úrovni, zástupce a zástupkyně odborů a médií, občanské či studentské aktivisty a aktivistky. Program je koncipován pro práci v malých skupinách s celkovým počtem dvaceti účastníků a účastnic (10 z České a 10 ze Slovenské republiky).

Akademie probíhá ve formě šesti víkendových seminářů, které se střídavě konají v České a Slovenské republice.

Lektory a lektorkami Akademie jsou bývalí i současní politici a političky české, slovenské i evropské sociální demokracie. V posledních dvou letech jsme mohli na Akademii sociální demokracie přivítat např. Gerharda Schrödera, Axela Schäfera, Christopha Zöpela, Alfreda Gusenbauera, Maroše Šefčoviče, Günthera Verheugena nebo Marii Joao Rodrigues.

Koordinátorka projektu pro Českou republiku: Anna Kárníková, FES Prag, anna.karnikova@fesprag.cz

Koordinátor projektu pro Slovenskou republiku: Martin Muránsky, FES Bratislava, muransky@fes.sk

Více

Akademie sociání demokracie
Gerhard Schröder, Akademie sociání demokracie
Robert Fico, Akademie sociání demokracie
Akademie sociání demokracie
Friedrich-Ebert-Stiftung e.V.
zastoupení v České republice

Zborovská 716/27
150 00 Praha 5
kontakt
+420 224 947 076
+420 224 948 096
+420 224 948 091 (fax)
efgm
© 2012 Friedrich-Ebert-Stiftung, design.herynek.compublikační systém Toolkit - Econnect